برش لیزری ورق آلومینیوم چه اهمیتی دارد؟ آلومینیوم با عدد اتمی ۱۳ که از عناصر شیمیایی مهم و پرکاربرد در طبیعت است. عنصری نرم و چکش پذیر است. امروزه کاربرد گسترده فلز آلومینیوم در انواع صنایع، از صنایع بسته بندی گرفته تا صنایع ساختمان سازی و صنایع الکتریکی بر کسی پوشیده نیست. خواص منحصر به فرد و عالی آلومینیوم مانند جرم کم، استحکام بالا و مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی، آن را به یکی از فلزات محبوب در انواع مختلف صنایع تبدیل کرده است. آلومینیوم می‌تواند سال‌ها بدون پوسیدگی و زنگ زدگی دوام بیاورد. آلومینیوم قابل بازیافت است و با محیط زیست کاملا سازگار است، به جرات می‌توان گفت آلومینیوم بعد از آهن، مهم ترین فلز مورد استفاده در انواع صنایع است.

آلومینیوم فلزی با قابلیت شکل پذیری و چکش پذیری بسیار بالا است، که به راحتی می‌توان از آن اشکال مختلف مثل میله، لوله، فول و صفحات گوناگون را تهیه کرد. همچنین آلومینیوم بسیار خاصیت ارتجاعی دارد که به راحتی به حالت اولیه باز میگردد.

اگر نیاز به خدمات برش لیزر فلزات دارید با صدرالیزر تماس بگیرید.

از طرفی آلومینیوم ارزان ترین و در عین حال فراوان ترین فلز موجود در طبیعت است، که به فراوانی و راحتی در طبیعت یافت می شود. این ویژگی های منحصر به فرد آلومینیوم، باعث شده که کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف از جمله صنایع اتومبیل سازی، صنایع دریایی، صنایع بسته بندی و ساختمان سازی کاربرد فراوان داشته باشد.

برش لیزر آلومینیوم

برش لیزر آلومینیوم

با توجه به آنچه درباره آلومینیوم گفته شد، یکی از مباحث مهم درباره این فلز محبوب برش و قطعه بندی آن است. در این مقاله قصد داریم روش برش لیزری ورق که یکی از روش های مدرن برش این فلز است را شرح دهیم.

با توجه به آنچه بیان شد برش لیزری ورق آلومینیوم از اهمیت فراوانی برخوردار است و از دیر باز برش آن به روش های مختلف سنتی و مدرن انجام شده است. برش آلومینیوم و تهیه ورقه های آلومینیومی شامل انواع روش های سرد و گرم است که در روش سرد بدون حرارت و در روش های گرم با استفاده از حرارت برش انجام می‌شود.

برش لیزری آلومینیومی یکی از روش‌های مدرن و پیشرفته برش این فلز است و در دسته روش های گرم قرار دارد. آنچه در روش های گرم اهمیت دارد، گرم شدن نقطه مورد نظر تا جایی است که فلز تخیر شود و برش آن انجام شود. همانطور که اشاره شد آلومینیوم یک فلز کاملا نرم است و از طرفی انتقال گرما در آن به سرعت انجام می‌گیرد. این خصوصیات برش لیزری آلومینیومی را سخت تر از سایر فلزات می‌کند. انتقال سریع حرارت باعث می‌شود که گرما به سرعت پخش شده و بنابراین نقطه مورد نظر کمتر داغ شده و برش آن به کندی صورت می‌گیرد. در ادامه به صورت مختصر برش لیزری ورق آلومینیوم توضیح داده می شود.

اگر نیاز به خدمات برش لیزر دارید ما در صدرا لیزر در خدمت شما هستیم.

اشعه لیزر، پرتویی از نور ناحیه مادون قرمز طیف نور است که با شدت خیلی زیاد به صورت تک فام یا تک رنگ به ناحیه مورد نظر می تابد. این نور چون چون در ناحیه مادون قرمز قرار دارد برای انسان قابل رویت نیست. قطر آن 4/3 اینچ است. این پرتو نور توسط یک لنز متمرکز کننده یا یک آینه منحنی، روی ناحیه مورد نظر جمع شده و به صورت نقطه متمرکز می‌شود. این تمرکز به گونه‌ای انجام می‌شود که پرتو به صورت نقطه ای روی ناحیه مورد نظر بتابد و چگالی انرژی در آن نقطه به بیشترین حد ممکن برسد بنابراین تراکم گرما در این نقطه منجر به سوختن، ذوب شدن و تبخیر فلز در آن نقطه شده و برش انجام می‌شود.

با تنظیم پارامترهای مختلف مثل ‌توان دستگاه، توان پرتو لیزری، کیفیت و تمیزی ماده اولیه و نیز ضخامت آن، می‌توان برش لیزری ورق آلومینیوم را به بهترین شکل ممکن انجام داد و ورقه هایی با لبه های بدون شکستگی و سوختگی و با کیفیت عالی بدست آورد. همانطور که اشاره شد به دلیل نرم بودن فلز آلومینیوم، برش ورقه های ضخیم تر معمولاً با کیفیت بهتری انجام میشود.

نکات مهم برش لیزری ورق آلومینیوم

نکات مهم برش لیزری ورق آلومینیوم

یکی از پارامترهای که باید به دقت تنظیم شود تساوی زاویه کونیک می باشد. یعنی تغییر قطر سوراخ مورد نظر نسبت به ضخامت برش های تولید شده تنظیم شود.

هرچه چین و پلیسه ها در قطعات برش داده شده کمتر باشد، کیفیت ورقه های تولید شده بهتر خواهد بود.

یکی دیگر از پارامترهای مهم که باید در طراحی در نظر گرفته شود،کوچکترین شعاع قابل برش است. این پارامتر وابسته به ضخامت ماده اولیه است.

سرعت برش، نیز در کیفیت ورقه های برش داده شده موثر است. سرعت برش خود وابسته به توان دستگاه و توان اشعه لیزری است. دستگاه با توان بالاتر می‌تواند سرعت برش را افزایش دهد.

مهم‌ترین نتیجه کار برش، صافی سطح مورد نظر است که با تنظیم پارامترهای موثر در برش می توان سطح صافی را ایجاد کرد.

مزایای برش لیزری ورق آلومینیوم

مزایای برش لیزری ورق آلومینیوم

برش لیزری ورق آلومینیوم یکی از روش‌های مدرن برش این فلز است که دارای مزایای زیادی نسبت به دیگر روشها است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

سهولت و راحتی کار، کیفیت ورقه های حاصل از برش و نیز سرعت و دقت بالای این روش نسبت به دیگر روشها کاملا مشهود است.

برش لیزری ورق آلومینیوم به دلیل عدم نیاز به قالب و ریخته گری هزینه‌ها را بسیار پایین می‌آورد.

به دلیل سرعت و دقت بالای این روش، در میزان متریال مصرفی صرفه‌جویی می‌شود.